All-League & All-State


2016 Boys Lacrosse All-League Selections 
NORTHWEST OREGON 

Coach of the year - Rob Robinette, Sherwood
Assistant coach of the year - Glen Foster, Sherwood


FIRST TEAM 
Attack: Ben Fookes, Liberty; Jackson Davis, Sherwood; Conor Gwyn, La Salle
Midfield: Jordan Craig, Sherwood, Quinten Pearson, La Salle; Reece Mason, Liberty; Jacob Dolson, Liberty; Johnny Dominguez, Wilsonville
LSM: Cam James, Wilsonville
Defense: T.J. Toivonen, Sherwood; Jacob Forsyth, Sherwood; Adam Ganete, Liberty
Goalie: Sean Allen, Sherwood
SECOND TEAM
Attack: Cameron Allender, Sherwood; Sam Schoch, Liberty; Tyler Persons, La Salle
Midfield: Christian Williams, Wilsonville; Colton Buchanan, Sherwood; Owen Grubbe, Sherwood; Devin Kaneshiro, Liberty; Brad Norman, Liberty
LSM: Damon Flazer, Liberty
Defense: Derek Irby, Wilsonville; Zane Sands, Sherwood
Goalie: Chris Branson, Wilsonville
HONORABLE MENTION
Attack: Zach Brown, Sherwood; Taichi Terakawa, Liberty
Midfield: Dylan Anspach, Rex Putnam; Kayd Aquino, Sherwood, Cooper Mootz, Wilsonville; Nick Touchette, La Salle; Tanner Ujifsa, Rex Putnam
LSM: Sam Criscola, Sherwood
Defense: Patrick Conner, Liberty; Nathan Wobig, La Salle
Goalie: Jesus Antillon, Liberty; Andrew Shireman, La Salle


2016 Boys Lacrosse All-State Selections 
FIRST TEAM 
Attack: Sam Handley, Jesuit; Ryan Klose, West Linn, Trevor Johnson, OES; Anthony Kerkar, Beaverton
Midfield: Stu Bledsoe, Summit; Tucker Dordevic, Jesuit; Holden Catlett, Lakeridge; Carter Olsen, Beaverton, Nick Rasmussen, Summit; Mitchell Senour, Beaverton
LSM: Eric Restic, Jesuit
Defense: Ben Hofmann, Lincoln; Noah Monahan, Jesuit; Adam Norgaard, OES; Dean Swanson, West Linn
Goalie: Brooks Dutton, Lakeridge
SECOND TEAM
Attack: Nate Johnnie, Beaverton; Corey Rich, Lakeridge; Andrew Krantz, Jesuit, Nick Marcy, Lincoln
Midfield: Jordan Craig, Sherwood; Griffin Catlett, Lakeridge; Jacob Chesler, TIgard; Tillman Gallagher, Sunset; Dylan Tuor, West Linn
LSM: Charlie Hay, Sunset
Defense: Zak Nasby, Newberg, Evan Barnard, Beaverton; T.J. Toivonen, Sherwood
Goalie: Kyler Banks, Beaverton
HONORABLE MENTION
Attack: Tomas Meade, Corvallis, Jack O'Donnell, Lake Oswego; Dante Reid, Tualatin; Jonathan Takle, Glencoe; Jacob Leonard, Sunset; Alex Slusher, OES
Midfield: Zachary Gwyn, Sprague; Matt Hockman, Beaverton; True LeCavalier, Sheldon; Scott Ostrom, Tigard; Drew Pieringer, Lake Oswego; Eli Rajotte, Jesuit
LSM: Colin Squires, West Linn
Defense: Will Gaskins, Sprague; Gus Hearn, Lakeridge; Zach Hanson, Westview; Reed Sandblast, Lake Oswego; Dawson Loehner, West Linn; Zenso Bereford, Lincoln
Goalie: Reid Yundt, Summit; Ethan Glaze, Westview; Sean Allen, Sherwood

2016 All Star Game Teams

Blue Team                                                                                   White Team

Attack
Chance BeutlerJrHigh_DesertBend
Brady ChristiansenJrIndependentHermiston
Nick BrisbeeSoThree_RiversLakeridge
AJ WeichmanJrHigh_DesertSummit
Logan McHughSrMetroSunset
Mitchell JohnsonJrThree_RiversWest Linn
 
Attack
Tomas MeadeJrNorth_ValleyCorvallis
Jack O`DonnellSrThree_RiversLake Oswego
Ben FookesJrNorthwestLiberty
Nick MarcySrColumbiaLincoln
Dante ReidSrPacificTualatin
Jake HalversenJrMetroWestview
 
Midfield
Liam MontgomerySoColumbiaGrant
Rob HuntSrColumbiaOES
Jordan CraigJrNorthwestSherwood
Jacob CheslerSrPacificTigard
Blake FletcherSrThree_RiversWest Linn
Eli GauntJrThree_RiversWest Linn
Dylan TuorSrThree_RiversWest Linn
Emmett BurbySrColumbiaWilson
 
Midfield
Cohl JohnstonJrHigh_DesertBend
Eric PenceJrColumbiaCentral Catholic
Bruce OstlerJrColumbiaHood River
Drew PieringerJrThree_RiversLake Oswego
Jonathan WilliamsSoNorth_ValleyMcNary
True LeCavalierSrSouthwestSheldon
Nick RasmussenSrHigh_DesertSummit
Wyatt ThompsonSrMetroSunset
 
LSM
Tim MeagherSrHigh_DesertSummit
Cam JamesJrNorthwestWilsonville
 
LSM
Alex EllifritzSrColumbiaHood River
Luke WalterJrColumbiaLincoln
 
Defense
Ben HofmannSrColumbiaLincoln
Adam NorgaardSrColumbiaOES
T.J. ToivonenSrNorthwestSherwood
Will GaskinsSrNorth_ValleySprague
Dawson LoehnerJrThree_RiversWest Linn
 
Defense
Zak NasbySrPacificNewberg
Harry MillerSrSouthwestSheldon
Garrett SchusslerSrHigh_DesertSummit
Kyle DuitsmanJrMetroSunset
Zach HansonSrMetroWestview
 
Goalie
Sean AllenSrNorthwestSherwood
Reid YundtSrHigh_DesertSummit
 
Goalie
Ben BlauerSrThree_RiversLake Oswego
Ethan GlazeSrMetroWestview


____________________________________________________________________

2015 OHSLA US Lacrosse Academic All-Americans

Tarin Denney, Sherwood



2015 Boys Lacrosse All-League Selections 
NORTHWEST OREGON 

Coach of the year - Rob Robinette, Sherwood
Assistant coach of the year - Glen Foster, Sherwood

FIRST TEAM 
Attack: Zach Shelton, Wilsonville; Austin Olsen, LaSalle Prep; Tarin Denney, Sherwood
Midfield: Jordan Craig, Sherwood; Austin Mason, Liberty; Cam James, Wilsonville; Nish Lisac, LaSalle Prep; Alex Dickinson, Liberty
LSM: Jason Johnson, Wilsonville
Defense: Luke Klassy, Wilsonville; T.J. Toivonen, Sherwood; Diego Argueta, Liberty
Goalie: Colton Groves, Liberty
SECOND TEAM
Attack: Cameron Allender, Sherwood; Barrett Poe, Liberty; Nate Schoch, Liberty
Midfield: Derek Snyder,Sherwood; Andre Morris, Wilsonville; Griffin Wiencek, Sherwood; Keegan Makinster, Rex Putnam; Quinten Pearson, LaSalle Prep
LSM: Corbett Black, Sherwood
Defense: Dylan Coleman, Sherwood; Lucas Landeverde, Liberty; Brody Olson, Rex Putnam
Goalie: Sean Allen, Sherwood
HONORABLE MENTION
Attack: Dylan Anspach, Rex Putnam
Midfield: Garret Coville, Rex Putnam; Conor Gwyn, LaSalle Prep; Matt Sollman, Liberty; Nick Watts, LaSalle Prep
LSM: C.J. Alley, Sherwood; Bailey Mears-Haines, Liberty; John Stafford, LaSalle Prep
Defense: Anthony Dominguez, Wilsonville; Jeff Karambelas, LaSalle Prep; Angel Rodriguez, Liberty; Zane Sands, Sherwood
Goalie:Ian Birrell, Valley Catholic; Spencer Rebagliati, LaSalle Prep; Domanic Vezzani, Rex Putnam

2015 Boys Lacrosse All-State Selections 

FIRST TEAM 
Attack: Ryan Klose, West Linn; John Finegan, Lakeridge; Andrew Krants, Jesuit; Matt Burton, Sunset
Midfield: John Duffy, Lincoln; Holden Catlett, Lakeridge; Calvin Collins, OES; Carter Olsen, Beaverton; Dylan Tuor, West Linn
LSM: Colin Squires, West Linn
Defense: Joel Schwarz, Lakeridge; Ben Paris, Lincoln; Dean Swanson, West Linn; Casey Hickman, Jesuit
Goalie: Brooks Dutton, Lakeridge
SECOND TEAM
Attack: Kyle Baldes, Tigard; Anthony Kerkar, Beaverton; Corey Rich, Lakeridge; Dante Reid, Tualatin
Midfield: Sean Dack, Central Catholic; Stu Bledsoe, Summit; Tucker Dordevic, Jesuit; Zachary Rodgers, Thurston; Kyle Reynolds, Glencoe
LSM: Thomas Moore, Lakeridge
Defense: Grant Phillips, Tualatin; Ben Hoffman, Lincoln; Monte Haas, Thurston; Diego Argueta, Liberty
Goalie: Will Snrickland, West Linn
HONORABLE MENTION
Attack: Jack O'Donnell, Lake Oswego; Mitchell Johnson, West Linn; Zach Shelton, Wilsonville; Cam Troike, Lakeridge
Midfield: Nick Rasmussen, Summit; Cohl Johnston, Bend; Josh Watkins, Lake Oswego; Jackson Oberg, Lakeridge; Blake Fletcher, West Linn; Wyatt Thompson, Sunset; Parker Bull, Aloha; Austin Mason, Liberty
LSM: Quinn Fettig, Bend; Ian Lipanovich, McNary; Charlie Hay, Sunset
Defense: Emmett Jones, Lakeridge; Dawson Loehner, West Linn; Evan Barnard, Beaverton; T.J. Toivonen, Sherwood; Adam Norgaard, OES; Peter Fan, West Salem; Zach Hanson, Westview
Goalie: Arie Abrams, Jesuit; Colton Groves, Liberty; Chance Callaway, Tigard; Reid Yundt, Summit

____________________________________________________________________

2014 OHSLA US Lacrosse Academic All-Americans

Cortland Hutchinson, Sherwood;Ben Schepergerdes, Marist; Brendan Kent; Summit; Pope McHenry, West Linn; John Hodson, Wilsonville

2014 Boys Lacrosse All-League
NORTHWEST OREGON 

Coach of the year -  Joe English, Wilsonville
Assistant coach of the year - Dan Callahan, Wilsonville

FIRST TEAM
Attack: Austin Mason, Liberty; Grant Robinette, SherwoodAustin Olsen, La Salle Prep
Midfield: John Hodson, Wilsonville; Mickey Schaefer, SherwoodKevin Larkin, SherwoodNash Lisac, La Salle Prep; Andrew Fairington, Wilsonville
LSM: Jason Johnson, Wilsonville
Defense: Diego Argueta, Liberty; Cam Thiemann, SherwoodSpencer Ellsworth, SherwoodBrody Olson, Rex Putnam
Goalie: Colton Groves, Liberty

SECOND TEAM
Attack: Zach Shelton, Wilsonville; Michael Town, Wilsonville; Barrett Poe, Liberty
Midfield: Alex Dickinson, Liberty; Cortland Hutchinson, SherwoodReece Mason, Liberty; John Tate, Valley Catholic; Matt Sollman, Liberty
LSM: CJ Alley, Sherwood
Defense: Jeff Karambelas, La Salle Prep; Austin Bosworth, La Salle Prep; Lucas Landaverde, Liberty
Goalie: Evan Richardson, Wilsonville

HONORABLE MENTION
Attack: Tyler Persons, La Salle Prep; Chris Addis, Rex Putnam; Grant Gard, Valley Catholic; Nate Schoch, Liberty
Midfield:Tyler Benson, Rex Putnam; Tristan Brown, La Salle Prep; Conor Gwyn, La Salle Prep; Quinten Pearson, La Salle Prep; 
Donald Scharn, SherwoodDerek Snyder, SherwoodSean Sroggin, Sherwood
LSM: Nathan Kundert, Rex Putnam
Defense: Nathan Debartoli, Valley Catholic; Dylan Coleman, SherwoodQuinton Whittemore, Liberty
Goalie: Michael Leslie, Valley Catholic; Spencer Rebagliati, La Salle Prep

2014 Boys Lacrosse All-State
FIRST TEAM 
Attack: J R McLaughlin, Lakeridge; Matthew Johnson, OES; Ryan Klose, West Linn
MidfieldCalvin Collins, OES; John Duffy, Lincoln; Matt Burton, Sunset; Dylan Tuor, West Linn; Mickey Schaefer, Sherwood
LSM: Colin Squires, West Linn
Defense:Riley Hoffman, Jesuit; Joel Schwarz, Lakeridge; Ben Paris, Lincoln; Dean Swanson, West Linn
Goalie: Jared Baumann, Lakeridge

SECOND TEAM
Attack: Austin Lawence, Glencoe; Eli Rajotte, Jesuit; Michael Ashworth, Lakeridge; Nate Gruen, Lake Oswego
MidfieldJake Pruit, Southridge; Holden Catlett, Lakeridge; Dylan Garner, OES; John Hodson, Wilsonville; Connor Perkins, Jesuit
LSM: Thomas Moore, Lakeridge
Defense: Sam Hart-Thompson, Beaverton; Ryan Harms, OES; Brandon Kuhnert, Lakeridge; Diego Argueta, Liberty
Goalie: Justin Roach, Westview

HONORABLE MENTION
Attack: Jack Gross, Lincoln; John Finegan, Lakeridge; Jeff Bieber, Sunset; Carter Norman, West Salem; Austin Mason, Liberty; Kyle Baldes, Tigard
MidfieldLocke Rohan, Lincoln; Zack Rodgers, Thurston; Kevin Larkin, Sherwood;Jens StadelliSisters; Ryan BowersWest Linn; Carter OlsenBeaverton; Alex KrenekLake Oswego
LSM: Indy Hickman, Jesuit
Defense: Patrick Brady, Lincoln; Andrew Eickelberg, Sunset; Cam ThiemannSherwoodDaulton Hankins, Churchill; Jeremy Williams, McNary; Grant Phillips, Tualatin
Goalie: Arie Abrams, Jesuit; Theo Leach, Lincoln; Will Strickland, West Linn
____________________________________________________________________
2013 Boys Lacrosse All-League
NORTHWEST OREGON 

Coach of the year -  Paul Lardy, Liberty
Assistant coach of the year - Kevin Crabtree, Liberty 

FIRST TEAM 
Attack: Charlie Summers, LaSalle; Nick Roberts, Liberty; Parker Ward, Sherwood 
Midfield:Mickey Schaefer, Sherwood; Kevin Larkin, Sherwood; Andrew Fairrington, Wilsonville;  Tyson Ticknor, Liberty; Nash Lisac, La Salle
LSM: Braden McManus, Wilsonville 
DefenseLuke Klassy, WilsonvilleDiego Argueta, LibertyCam Thiemann, Sherwood 
GoalieZane Posen, Liberty 

SECOND TEAM 
AttackNick Dickson, SherwoodAustin Mason, Liberty; Mitchell Brannen, SherwoodAustin Olsen, La Salle
MidfieldJohn Hodson, Wilsonville; Matt Sollman, Liberty; Keegan Mackinster, Rex Putnam; Cortland Hutchison, Sherwood
Jeremy Wetherbee, Wilsonville
LSMJack Mylet, La Salle 
DefenseCJ Alley, SherwoodLucas Landaverde, Liberty; Zack Wilson, Wilsonville
GoalieTaylor Melger, Sherwood 

HONORABLE MENTION 
AttackMichael Town, Wilsonville; Brandon Nacarrato, Wilsonville 
Midfield: Derek Snyder, SherwoodLucas Konieczny, La Salle; Nate Baker, Putnam
LSMEvan Castillo, SherwoodJason Johnson, Wilsonville 
DefenseBrendan Powell, La Salle; Austin Bosworth, La Salle
Goalie: Evan Richardson, Wilsonville; Spencer Rebagliati-Sanchez, La Salle


2013 Boys Lacrosse All-State

FIRST TEAM 
Attack: JR McLaughlin, Lakeridge; Kelly Stavig, Sunset; Camden Wilkerson, Glencoe; Ryan Klose, West Linn
MidfieldMickey Schaefer, SherwoodDalton Tuor, West Linn; Tyler Rich, Lakeridge; Matt Burton, Sunset; Richard Guasco, Centra; l Catholic
LSM: Kevin Mertz, Lakeridge
Defense: Joel Schwarz, Lakeridge; Ben Paris, Lincoln; Sam Hart-Thompson, Beaverton; Riley Hoffman, Jesuit
Goalie: Gaelan Murray, Beaverton
SECOND TEAM
Attack: Conner Perkins, Jesuit; Locke Rohan, Sunset; Nickolas Winkler, Central Catholic; Austin Lawrence, Glencoe
Midfield: John Duffy, Jesuit; Luke Llewellyn, Clackamas; Sam Jarman-Miller, Beaverton; Calvin Collins, OES; Sam Klinsporn, Aloha
LSM: Chase Burnham, Jesuit
Defense: Luke Klassy, Wilsonville; Chase Marshall, Lakeridge; Patrick Cleary, Southridge; Tanner Hampton, West Linn
Goalie:Nick Strandholm, Clackamas
HONORABLE MENTION
Attack: Dillon Garner, OES; Michael Ashworth, Lakeridge; Jake Heverly, Roseburg; Jack Gross, Lincoln; Parker Ward, Sherwood
Midfield: Tyson Walker, Glencoe; Chris Meyer, Lincoln; Zach Gaunt, West Linn; Kevin Larkin, Sherwood; Brandon Fitzpatrick, Bend; Quinn Rasmussen, Summit
LSM: Colin Squires, West Linn
Defense: Patrick Brady, Lincoln; Sam Kane, Corvallis; Hayden Haugen, Sheldon
Goalie: Jake Zielinski, Roseburg; Taylor Melger, Sherwood; Zane Posen, Liberty; Brec Kaysen, Glencoe; Kyle Hendricks, Sprague


2012 Boys Lacrosse All-League Selections
NORTHWEST OREGON 

Coach of the year - Adam Keesee, Sherwood 
Assistant coach of the year - Glen Foster, Sherwood 

FIRST TEAM
Attack: John Hodson, Wilsonville; Nick Roberts, Liberty; Andre Mauro, Sherwood 
Midfield: Paul Dodson, Sherwood; Andrew Fairrington, Wilsonville; Evan Eggiman, Liberty; Mickey Schaefer, Sherwood; Alex Mancuso, Sherwood 
LSM: Braden McManus, Wilsonville 
Defense: Cody Hendry, Wilsonville; Nicholas Lambert, Sherwood; Cody Setere, Sherwood 
Goalie: Taylor Eaton, Wilsonville 

SECOND TEAM
Attack: Davis Keeney, La Salle Prep; Michael Town, Wilsonville; Max Noble, Liberty 
Midfield: Jake Veenker, Wilsonville; Zach Malaer, Liberty; Harrison Smith, La Salle Prep; Nash Lisac, La Salle Prep; Josh Aden, Sherwood 
LSM: Andrew Moreland, La Salle Prep 
Defense: Nate Aamodt, Liberty; Jake Shelton, Wilsonville; Antonio Guzman, Liberty 
Goalie: Rick Kerns, Liberty 

HONORABLE MENTION
Attack: Austin Mason, Liberty; Jacob Ritter, Sherwood; Seth Sondenna, Wilsonville; Parker Ward, Sherwood 
Midfield: Garrett LaFarge, Sherwood; Zach Lawarne, Liberty; Kegan Mikinster, Putnam; Kian Safari, Riverdale; Jeremey Wetherbee, Wilsonville 
LSM: Evan Castillo, Sherwood; Diego Argueta, Liberty 
Defense: CJ Alley, Sherwood; Chris Boehm, Wilsonville; Will Fettig, Riverdale; Doug Fry, Putnam; Brody Olson, Putnam 
Goalie: Taylor Meiger, Sherwood; Nick Woo, Riverdale 


2012 Boys Lacrosse All-State Selections


FIRST TEAM 
Attack:Grant Clifford, Lincoln; John Clayton, Lakeridge; Michael Marcott, Lincoln; Luke Packan, Jesuit
MidfieldBlake Dutton, Lakeridge; Janssen Levin, Jesuit; Spencer Rotenberg, Lincoln; Austin Twedt, Southridge; Dange Wolf, Tigard
LSM:Clark Salamie, Lakeridge
Defense:Jon Lenhoff, Lake Oswego; Corbin Craven, Jesuit; Logan VonRoekel, Glencoe; Roy Jarmin, Lakeridge
Goalie:Colin Peters, Sunset; Jack Edwards, Lincoln
SECOND TEAM
Attack:Martin Winter, OES; Kevin Cathcart, West Linn; Billy Able, Lake Oswego
MidfieldDalton Tuor, West Linn; Trevor Garner, OES; Paul Dodson, Sherwood; Sam Klingsporn, Aloha; Ryan Hearon, Lake Oswego; Cole Abdie, Sunset
LSM:Chase Burnham, Jesuit
Defense:Owen Brady, Lincoln; Shane O’Rourke, Glencoe; Patrick Cleary, Southridge; Matt Blatt, West Linn
Goalie:David Salamie, Lakeridge
HONORABLE MENTION
Attack:John Duffy, Jesuit; John Hodson, Wilsonville; Camden Wilkerson, Glencoe; Jake Heverly, Roseburg
MidfieldRichard Guasco, Central Catholic; Kevin MacPherson, Tualatin; Andrew Fairrington, Wilsonville; Evan Eggiman, Liberty
LSM:Braden McManis, Wilsonville; Jaime Erway, Corvallis; Connor Morgan, Sisters
Defense:Cody Hendry, Wilsonville; Trevor Shiffler, Sunset; Calvin Asher, Summit; Nikolas Lambert, Sherwood
Goalie:Jake Zielinski, Roseburg; Taylor Eaton, Wilsonville 



2011 Boys Lacrosse All-League Selections

NORTHWEST OREGON 

Coach of the year - Adam Keesee, Sherwood 
Assistant coach of the year - Glen Foster, Sherwood 

FIRST TEAM
Attack: Marcus Campbell, Sherwood; Andrew Conway, Wilsonville; Mitch Noble, Liberty; 
Midfield: Reed Lewallen, Riverdale; Paul Dodson, Sherwood; Evan Eggiman, Liberty; John Hodson, Wilsonville; Jesse Loucks, Sherwood; Zach Malaer, Liberty; 
LSM: Michael Carpenter, Wilsonville; 
Defense: Tanner Thiemann, Sherwood; Will Fettig, Riverdale; Jake Shelton, Wilsonville; Mason Jenkins, Liberty; 
Goalie: Mason Lally, Sherwood

SECOND TEAM
Attack: Chase Bennington, Wilsonville; Trevor Osterman, Sherwood; Drew Braun, Wilsonville; 
Midfield: Javier Torres, Putnam; Jeff Hodson, Wilsonville; Andrew Fairrington, Wilsonville; Quinn Flanigan, Riverdale; Mickey Schaefer, Sherwood
LSM: Kooper McGee, Sherwood
Defense: Antonio Guzman, Liberty; Cody Hendry, Wilsonville; Adam Godfrey, Sherwood
Goalie: Rick Kerns, Liberty. 

HONORABLE MENTION
Attack: Jordan Bowers, Sherwood; Andrew Royse, Putnam; 
Midfield: Ryan Tabor, Wilsonville; Daniel Wagner, Putnam; Shant Douzdjian, Riverdale; 
LSM: Nick Alexander, Liberty; Henry Richenstein, Riverdale 
Defense: Corey Burge, Putnam; Jakob Walters, Riverdale; 
Goalie: Tyler Mares, Putnam; Taylor Eaton, Wilsonville. 


2011 Boys Lacrosse All-State Selections

All-Americans: Michael Marcott, Lincoln; David Swanson, Lakeridge; Kyler Bruno, Sunset; Mikhiel Tareen, Oregon Episcopal; Peter Williams, Lincoln 
Academic All-Americans: Reed Lewallen, Riverdale; Caleb Wagner, Aloha; Taylor Kunke, Corvallis; Troy McKenzie, Glencoe 

Coach of the year: Will Harris, Lincoln
Asst coach of the year: Brendan Tierney, Glencoe 
Person of the year: Mark Sleasman, Treasurer OHSLA 

FIRST TEAM
Attack: Michael Marcott, Lincoln; Curtis Eschman, Sunset; Joey Coleman, Jesuit; Andrew Conway, Wilsonville 
Midfield: David Swanson, Lakeridge; Kyler Bruno, Sunset; Brendan Murphy, Lincoln; Dange Wolf, Tigard; Austin Twedt, Southridge 
LSM: Peter Williams, Lincoln 
Defense: Mikhiel Tareen, Oregon Episcopal; Jake Neuman, Lincoln; Armon Petrossian, Sunset 
Goalie: Ben Cheek, Jesuit 

SECOND TEAM
Attack: Grant Clifford, Lincoln; Billy Able, Lake Oswego; John Clayton, Lakeridge 
Midfield: Michael Hoch, Lakeridge; Reed Lewallen, Riverdale; Charly Chambers, Oregon Episcopal; Riley Kulm, Marist; Kyle Hincks, Wilson 
LSM: Clark Salamie, Lakeridge 
Defense: Johnny Harkins, Lake Oswego; Tanner Thiemann, Sherwood; Troy McKenzie, Glencoe 
Goalie: Eric Pitassi, West Linn 

HONORABLE MENTION
Attack: Ben Conway, Churchill; AJ Cole, Glencoe; David Walsh, Tigard; Marcus Campbell, Sherwood; Martin Winter, Oregon Episcopal; Cole Potter, Harney County 
Midfield: Seth Goddin, Lake Oswego; Chris Nye, Lincoln; Kevin MacPherson, Tualatin; Brendan Determan, Churchill; Holden Richards, Beaverton; Blake Dutton, Lakeridge; Paul Dodson, Sherwood; Evan Eggiman, Liberty; Christian Wilson, West Linn; Taylor Kunke, Corvallis; Mark Seton, Jesuit; Chris Timm, Roseburg 
LSM: Riley Brogan, Sunset; Michael Carpenter, Wilsonville; Zack Parker, Tigard 
Defense: Garrett Medvec, Tualatin; Ben Buckmaster, Jesuit; Zach Strickland, West Linn; Bryce Dorrance, Lakeridge; David Dehart, Hood River Valley; Sean Byrne, West Linn; Will Fettig, Riverdale; Ryan Ashenfelter, Tigard 
Goalie: Austin Lewis, Oregon Episcopal; Mason Lally, Sherwood; Vinny Grosso, Corvalis; Ben Pursley, Tigard 




2010 Boys Lacrosse All-League Selections

NORTHWEST OREGON 

Coach of the year - Paul Lardy, Liberty 

FIRST TEAM
Attack: Andrew Conway, Wilsonville; Chad Wilbur, Wilsonville; Caleb Randall-Bodman, Liberty; 
Midfield: Jordan Gardner, Century; Aaron Eggiman, Liberty; Tim Edmonds, Liberty; Ryan O'Rourke, Glencoe; Brandon Royse, Sherwood 
LSM: Michael Carpenter, Wilsonville; Dylan Lippert, Glencoe; 
Defense: Blake Harlow, Wilsonville; Austin Kane, Wilsonville; Reid Stephens, Liberty; 
Goalie: Jack Taylor, Wilsonville. 

SECOND TEAM
Attack: Chase Bennington, Wilsonville; Clay Malensek, Liberty; Trevor Osterman, Sherwood
Midfield: Bradford Patey, Wilsonville; Chris Hungerford, Hillsboro; Graham Dunn, Glencoe; Alex Richardson, Wilsonville; Brad Randall, Liberty; 
LSM: Bryce Foster, Sherwood
Defense: Dan Malaer, Liberty; Logan Van Roekel, Glencoe; Tanner Thiemann, Sherwood
Goalie: Mark Hopper, Liberty. 

HONORABLE MENTION
Attack: Alex Coleman, Glencoe; AJ Cole, Glencoe; Zach Malaer, Liberty; Ryan Stowe, Glencoe; Connor Taplin, Hillsboro; 
Midfield: Paul Dodson, Sherwood; Evan Eggiman, Liberty; Jeff Hodson, Wilsonville; Jesse Loucks, Sherwood; Sam McKay, Glencoe; 
Defense: Mike Depuy, Liberty; Cody Hendry, Wilsonville; Zach Hickman, Hillsboro; Kooper McGee, Sherwood; Shane O'Rourke, Glencoe; John Waibel, Century; Mike Wilson, Century 
Goalie: Tanner Balderee, Sherwood; Taylor Eaton, Wilsonville; Brec Kaysen, Glencoe; Christian Reilly, Century 


2010 Boys Lacrosse All-State Selections

All-Americans: Henry Schoonmaker, Lincoln; Jack Regan, Sunset; Michael Fay, West Linn; Ben Dill, Sunset; Kody Smith, Sunset; Blake Heim, Lake Oswego
Academic All-Americans: Christopher Zinsmeister, Lake Oswego; Alexander Fine, Westview; Eric Hobson, Southridge; Chad Wilbur, Wilsonville 
Academic All-Americans Honorable Mention: Eli Abramovitz, Beaverton; Trent Smith, Beaverton; Chris Merkel, Central Catholic; Drew Lamaita, Hood River Valley; Corey Guerrant, Sunset; KJ Paik, Sunset; Jackson Skaggs, Sunset; Hayden McClellan, West Linn; Scott Schaub, West Linn; Blake Harlow, Wilsonville 

Coach of the year: Jeff Dill, Sunset
Asst Coach of the year: Greg Klose, West Linn 
Person of the year: Joanne Hauseman, OHSLA Board 

FIRST TEAM
Attack: Ben Dill, Sunset; Blake Heim, Lake Oswego; Matt Fettig, Lincoln 
Midfield: Henry Schoonmaker, Lincoln; Michael Fay, West Linn; KJ Paik, Sunset; Kyler Bruno, Sunset; Jordan Gardner, Century; Reed Oliver, Lake Oswego 
LSM: Sam Turin, Jesuit 
Defense: Kody Smith, Sunset; Kevin Behbahany, Lakeridge; Mikhiel Tareen, Oregon Episcopal; Jake Neuman, Lincoln 
Goalie: Jack Regan, Sunset 

SECOND TEAM
Attack: Joey Coleman, Jesuit; Jon Salvo, Lake Oswego; Cole Potter, Harney County; Andrew Conway, Wilsonville; Michael Marcott, Lincoln 
Midfield: Leo Burby, Central Catholic; Aaron Eggiman, Liberty; Omar Horani, Tigard; Zack Shainsky, Oregon Episcopal; Tyler Buchanan, Sheldon; Drew Dutton, Lakeridge 
LSM: Tony Engel, West Linn 
Defense: Michael MacClanthan, West Linn; Mark Schiedler, Jesuit; David Dehart, Hood River Valley; Blake Harlow, Wilsonville 
Goalie: Warren Nielsen, Lakeridge 

HONORABLE MENTION
Attack: Ben Hjelm, South Eugene; Hunter Knoll, Hood River Valley; Benton Souers, Lakeridge; Tom Gilkey, Tualatin; Kyle Kern, Corvallis 
Midfield: Tony Baum, Lincoln; Jake Bishop, Jesuit; Reed Lewallen, Riverdale; Mitchell Scott, South Salem; David Swanson, Lakeridge; Andrew Roy, Harney County 
LSM: Peter Williams, Lincoln 
Defense: Logan Haugen, Sheldon; Johnny Harkins, Lake Oswego; Austin Kane, Wilsonville; Reid Stephens, Liberty; Hayden McClellan, West Linn 
Goalie: Max Dickinson, Lincoln; Vinny Grosso, Corvallis; Ryan Wheelhouse, Sheldon 




2009 Boys Lacrosse All-League Selections

NORTHWEST OREGON 

Coach of the year - Paul Lardy, Liberty 

FIRST TEAM
Attack: Jake Beutler, Century; Andrew Conway, Wilsonville; Steve Shimel, Glencoe; 
Midfield: Kameron Beeks, Sherwood; Jordan Gardner, Century; Tom Case, Liberty; Bradford Patey, Wilsonville; Aaron Eggiman, Liberty; 
LSM: Kooper McGee, Sherwood
Defense: Austin Kane, Wilsonville; Blake Harlow, Wilsonville; Nick Saccareccia, Century; Joseph Kotowski, Sherwood
Goalie: Karl Schilasky, Century. 

SECOND TEAM
Attack: Caleb Randall-Bodma, Liberty; Brandon Royse, Sherwood; Brian Linhares, Glencoe; 
Midfield: Patrick Dougherty, Century; Scott Lesage, Liberty; Spencer Dunlop, Century; Ryan O'Rourke, Glencoe; Mack Olsen, Century; 
LSM: Thomas Horton, Hillsboro; Michael Carpenter, Wilsonville; 
Defense: Troy McKenzie, Glencoe; Cole Wakeland, Liberty; Cameron Stecki, Liberty; 
Goalie: Jack Taylor, Wilsonville. 

HONORABLE MENTION
Attack: Alex Coleman, Glencoe; Quenton Berger, Liberty; Chad Wilbur, Wilsonville; Alex Patton, Century; Chase Bennington, Wilsonville; Corey Smith, Sherwood; Jeremy Bawcom, Hillsboro; 
Midfield: Tim Edmonds, Liberty; Alex Anderson, Liberty; Andrew Nava, Hillsboro; Jeff Hodson, Wilsonville; Jimmy Perdoma-Hazen, Hillsboro; Hayden Yeager, Glencoe; Jesse Ainslee, Glencoe; 
Defense: Logan Hardt, Sherwood; Chris Parmelee, Hillsboro; Bryce Mann, Wilsonville; Zach Hickman, Hillsboro; 
Goalie: Tanner Balderee, Sherwood; Mark Hopper, Liberty.



2009 Boys Lacrosse All-State Selections

All-Americans: Peter Baum, Lincoln; Andrew Parker, Oregon Episcopal; Sam Baker, Oregon Episcopal; Michael Gale, Oregon Episcopal; Ben Smood, Lakeridge; Michael Fay, West Linn
Academic All-Americans: Jeremy Bawcom, Hillsboro; Jan Westman, Cleveland; Alexander Dennis, West Salem; Richard Cramer, Bend 

Coach of the year: Dennis Sullivan, Oregon Episcopal
Asst Coaches of the year: Paul Voas, Southridge and Doug Forst, Tigard 
Person of the year: Brian Platz 

FIRST TEAM
Attack: Sam Baker, Oregon Episcopal; Jason Hodgson, Southridge; Ben Dill, Sunset; Blake Heim, Lake Oswego 
Midfield: Peter Baum, Lincoln; Michael Gale, Oregon Episcopal; Michael Fay, West Linn; Jonathan Langvin, Tigard; Patrick SanJose,Churchill; Danny Metcalf, Lincoln 
LSM: Torben Noto, Oregon Episcopal 
Defense: Andrew Fish, Lincoln; Ben Smood, Lakeridge; Jack Skaggs, Sunset; Thomas Cool, Oregon Episcopal 
Goalie: Andrew Parker, Oregon Episcopal 

SECOND TEAM
Attack: Peter Williams, Oregon Episcopal; James Higgins, Lakeridge; Matthew Welch, Jesuit; Aaron Funke, Thurston 
Midfield: Jeff Calderwood, Sunset; Chace Clausen, Lake Oswego; Omar Horani, Tigard; Drew Dutton, Lakeridge; Kameron Beeks, Sherwood; Spencer Director, Lincoln 
LSM: Sam Turin, Jesuit 
Defense: Griffin Williams, Sunset; Mikkiel Tareen, Oregon Episcopal; Kevin Behbahany, Lakeridge; Michael MacClanthan, West Linn 
Goalie: Jack Regan, Sunset 

HONORABLE MENTION 
Attack: Jake Beutler, Century; Ryan Squires, West Linn; Matt Fettig, Lincoln 
Midfield: Harry Schoonmaker, Lincoln; David Tabata, Jesuit; Mitchell Scott, South Salem; Tom Case, Liberty; Jordon Gardner, Century; John Cooley, Churchill; Tyler Buchanan, Sheldon; Reed Oliver, Lake Oswego; Jeff Janoff, West Linn; Riley Kulm, Churchill; David Swanson, Lakeridge; Brian Burby, Central Catholic 
LSM: Tony Engel, West Linn; Bryon Bughi, West Salem; Ryan Lacey, Lincoln 
Defense: Mark Schiedler, Jesuit; Austin Kane, Wilsonville; Logan Haugen, Sheldon; Patrick Wiggins, South Salem; Blake Harlow, Wilsonville; Trevor Richardson, Sheldon 
Goalie: Forrest Jackson, Lake Oswego; Dustyn Lyons, Hood River; Warren Nielsen, Lakeridge; Drew Forseth, West Linn; Karl Schilasky, Century 




2008 Boys Lacrosse All-League Selections

NW Oregon 

Coach of the year - Chad Cowan, Wilsonville 

FIRST TEAM
Attack: Matt Yavorsky, Wilsonville; Jake Beutler, Century; Steven Shimel, Glencoe; 
Midfield: Alec Jernstedt, Wilsonville; Craig Evans, Glencoe; Kameron Beeks, Sherwood; Patrick Dougherty, Century; Scott Lesage, Liberty; 
LSM: Dean Ferris, Century; 
Defense: Ryan Kautz, Glencoe; Ryley Stephens, Liberty; Alex Rose, Liberty; 
Goalie: Morrie Conway, Wilsonville.

SECOND TEAM
Attack: Ben Butterfield, Sherwood; Brian Linhares, Glencoe; Brandon Roegner, Century; 
Midfield: Brantley Stecher, Sherwood; Connor Cummings, Century; Bradford Patey, Wilsonville; Andrew Nava, Hillsboro; Aaron Eggiman, Century; 
LSM: Trent Birch, Sherwood
Defense: Jay Myers, Wilsonville; Jordi Talbert, Sherwood; Nick Saccareccia, Century; 
Goalie: Matt Mohr, Liberty. 

HONORABLE MENTION 
Attack: Jeremy Bawcom, Hillsboro; Quenton Berger, Liberty; Andrew Conway, Wilsonville; Corey Smith, Sherwood; Chad Wilbur, Wilsonville; 
Midfield: Brett Eggiman, Liberty; Mark Iliyn, Wilsonville; Mack Olsen, Century; Drew Van Roekel, Glencoe; 
Defense: Jeff Hodney, Sherwood; Austin Kane, Wilsonville; Kyle Kinnan, Liberty; Ryan McCauley, Sherwood; Josh Puncochar, Hillsboro; Connor Skurja, Glencoe; 
Goalie: Levi Button, Glencoe; Karl Schilasky, Century. 


2008 Boys Lacrosse All-State Selections

All-Americans: Peter Baum, Lincoln; Patrick Rogers, Lincoln; Andrew Parker, Oregon Episcopal; Andrew Clayton, Lakeridge; Aaron Prosser, Lincoln
Academic All-Americans: Connor Deeks, West Linn; Nate Fritts, Wilson; Jamie Field, Riverdale; Eli Camero, Hood River Valley 

Coach of the year: Jeff Dill, Sunset 
Asst Coach of the year: Josh Parker, Corvallis 
Person of the year: Dale Waagmeester 

FIRST TEAM
Attack: Pat Rogers, Lincoln; Andrew Clayton, Lakeridge; Eli Camero, Hood River Valley; Jason Hodgson, Southridge; 
Midfield: Pete Baum, Lincoln; Aaron Prosser, Lincoln; Alec Jernstedt, Wilsonville; Alex Spang, Sunset; Michael Fey, West Linn; Jonathan Langvin, Tigard; 
LSM: Pat Wagner, Jesuit; 
Defense: Mike Newell, Sunset; Andy Fish, Lincoln; Nick Peppler, West Linn; Pat Dailey, Jesuit; 
Goalie: Andrew Parker, Oregon Episcopal. 

SECOND TEAM 
Attack: Sam Baker, Oregon Episcopal; Sean Silverstein, Lake Oswego; Matt Welch, Jesuit; Ben Dill, Sunset; 
Midfield: Nate Fritts, Wilson; Conor Ryan, Lakeridge; Patrick San Jose, Churchill; Peter Debbaut, Hood River; Michael Gale, Oregon Episcopal; Craig Evans, Glencoe; 
LSM: Torben Noto, Oregon Episcopal; 
Defense: Anthony Marincovich, Lakeridge; Ryan Klautz, Glencoe; Jake Moriniti, Tigard; Ryley Stephens, Liberty; 
Goalie: Morrie Conway, Wilsonville. 

HONORABLE MENTION
Attack: Brandon Yu, Churchill; Matt Yavorsky, Wilsonville; Aaron Funke, Thurston; James Higgins, Lakeridge; Spencer Smith, West Linn; Jerek Laursen, Tualatin; Ian Feltis, Sheldon; Riley Kulm, Churchill; 
Midfield: Evan Holmgreen, Aloha; Charlie Wagner, Lake Oswego; Phil Grentz, South Salem; John Henry Southwood, Southridge; Peter Williams, Oregon Episcopal; Kyle Packan, Jesuit; Garrett Volkstedt, Sheldon; John Cooley, Churchill; Omar Horani, Tigard; Casey Nielsen, Westview; 
LSM: Brad Ball, Tigard; Tony Engel, West Linn; 
Defense: Thomas Cool, Oregon Episcopal; Brendan Lake, Lake Oswego; Keegan Haynes, Southridge; Ben Smood, Lakeridge; Tyler Glover, Oregon Episcopal; Zach Cole, Grant; Dan Shelby, Corvallis; 
Goalie: Jack Regan, Sunset; Forrest Jackson, Lake Oswego; Jonny Internicola, Lakeridge; Gino Valenziano, Tigard; Dustyn Lyons, Hood River. 




2007 Boys Lacrosse All-League Selections

No Results Available



2007 Boys Lacrosse All-State Selections

FIRST TEAM
Attack: Max Schlesinger, Lakeridge; Pat Rogers, Lincoln; Danny Purcell, Lakeridge; Kyle Dern, Oregon Episcopal. 
Midfield: Joe Cramer, Lakeridge; Brett Klitz, Lakeridge; Aaron Prosser, Lincoln; Paul Werhane, Southridge; Robert Inskeep, Oregon Episcopal; Chris San Jose, Churchill. 
LSM: John Brogan, Sunset; Pat Wagner, Lincoln. 
Defense: Spenser Halvorsen, Lakeridge; Brandon Parker, Oregon Episcopal; Max Brantley, Lincoln; Grant Neely, Lakeridge. 
Goalie: Cooper Robbins, Lakeridge; Aleks Magi, Oregon Episcopal. 

SECOND TEAM
Attack: Jason Hodgson, Southridge; Justin Eckenroad, Churchill; Andrew Clayton, Lakeridge; Ryan Janoff, West Linn. 
Midfield: Pete Baum, Lincoln; Kory Hoppes, Liberty; Dean Fuller, Sunset; Alec Jernstedt, Wilsonville; Lars Lider, Lake Oswego; Kevin Clark, Southridge; Michael Gale, Oregon Episcopal. 
LSM: Ramsey Reese, Sheldon. 
Defense: Parker Osgood, Lincoln; Sean Harrington, Glencoe; Joey Hazell, Aloha; Jeff Kiersey, Southridge. 
Goalie: Nick Johnson, Southridge. 

HONORABLE MENTION
Attack: Charlie Hartzell, Oregon Episcopal; Robbie McLellarn, Tigard; Matt Johnson, Sheldon; Scott Barker, Sunset; Jesse Maslin, Liberty; Lane Mellor, Roseburg. 
Midfield: Jon Langvin, Tigard; Ian Bohince, Hood River; Devin Cooley, Churchill; Brian Burton, Sunset; Harry Hewett, Putnam. 
LSM: Logan Johnston, Oregon Episcopal; Roland Mason, Tigard. 
Defense: Ross Acord, Sheldon; David Conwell, Oregon Episcopal; Nick Peppler, West Linn; Trevor Summers, Sisters; Eric Johnson, Lake Oswego; Ryley Stephens, Liberty; Josh Walker, Churchill. 
Goalie: A. J. Sparks, Sheldon; Morrie Conway, Wilsonville; Matt Frutiger, Sunset; Nick Musgrove, Churchill. 


Comments